Cerhenice — České dráhy společně s polskou společností Pesa Bydgoszcz ve čtvrtek představily v cerhenickém areálu Výzkumného ústavu železničního nové motorové jednotky Pesa Link II, podle národního označení řada 844. Pro tyto vozy byl zároveň Českými drahami vybrán marketingový název RegioShark, který vzešel z původní přezdívky Žralok, poukazující na charakteristický a vcelku originální a svérázný vzhled čela vlaku. Ten navazuje také na ostatní dřívější zvířecí názvy jako RegioPanter či CityElefant. Nyní vám přinášíme první dojmy z tohoto nového vlaku a jeho základní parametry.
Jak uvedl náměstek pro osobní dopravu Českých drah Antonín Blažek, tyto vozy budou nasazeny v regionální dopravě hned v několika krajích České republiky, konkrétně v kraji Ústeckém, kde je plánováno nasazení na linkách Děčín - Rumburk - Dolní Poustevna, Děčín - Bad Schandau, Děčín - Česká Kamenice - Jedlová a spolu s Karlovarským krajem na lince Karlovy Vary - Chomutov. V Karlovarském kraji na linkách Mariánské Lázně - Cheb - Karlovy Vary, Cheb - Hranice v Čechách, Cheb - Luby u Chebu a na zmíněné lince Karlovy Vary - Chomutov. Plzeňském v úseku Plzeň - Domažlice město a v neposlední řadě také ve Zlínském kraji na trati Valašské Meziříčí - Hulín - Kroměříž - Kojetín, Zlín - Uherské Hradiště a Zlín - Kroměříž. První jednotky by se ve zkušebním provozu s cestujícími měly podle Blažka objevit ve všech krajích už letos na podzim, na přelomu září a října.
Co se týče technického vybavení, disponují jednotky Link dnes již běžně používaným WC s uzavřeným systémem, klimatizací, která je dnes rovněž takřka nutností. Kapacita vozidla je 120 míst k sezení, z toho je 15 sedadel sklopných a celková kapacita vozidla je stanovena na 240 osob. Sedadla jsou uchycena ve vozová skříni pro snadnější úklid. Maximální povolená rychlost v provozu bude 120 kilometrů v hodině, přičemž při testech dosahuje jednotka rychlosti i 160 km/h. Poměrně zarážející z technického vybavení je absence elektromagnetické kolejnicové brzdy, která je dnes již standardem u drtivé většiny nových i rekonstruovaných železničních vozidel. K tomu se vyjádřil přítomný generální ředitel Pesy Bydgoszcz Tomasz Zaboklicki, který podotkl, že magnetická brzda nebyla Českými drahami objednána pravděpodobně z úsporných důvodů.
Co se týče samotného prostoru pro cestující, i zde je několik nedostatků. Pro provoz na méně vytížených tratích je mínusem absence tlačítka pro zastávky na znamení v oddílech pro cestující, jediné tlačítko se nachází pouze v nástupních prostorech u dveří. Zejména v osmimístném oddíle první třídy také zaujme fakt, že je vybaven pouze jednou zásuvkou, navíc ještě poměrně dobře schovanou mezi sedačkami. Nejen redaktory ŽelPage, ale i zástupce regionů pak také zarazila v oddíle 1. třídy absence větších stolečků, například pro přenosné počítače.
Posledním nepříliš příjemným překvapením byl fakt, že klimatizace při snižování rychlosti nasávala zápach z brzdového zařízení, což bylo v interiéru ihned cítit. Jinak však Žralok překvapil spíše příjemně. V zimních měsících jistě potěší oddělení nástupních a přepravních prostorů zavíracími dveřmi, v létě pak jednoduché roletky proti přímému slunečnímu světlu. Vnitřní osvětlení vlaku je na rozdíl od některých jiných nových kolejových vozidel příjemně decentní a nesvítí příliš do očí, vůz je navíc vybaven také vnějším kamerovým systémem pro lepší přehled strojvedoucího. Samotné stanoviště je pak realizováno podobně jako u obdobných motorových i elektrických jednotek, aby mezi jednotlivými vlaky nebyly v ovládání příliš vysoké rozdíly.
Vlak je celý proveden v nejnovějším provedení korporátní identity původně pocházejícím ze studia Najbrt, včetně například sedaček v první i druhé třídě. Vlak je také vybaven vnitřním i vnějším vizuálním informačním systémem, včetně několika LCD monitorů uvnitř vozu. Jednotky mají rovněž disponovat internetovým připojením, které narozdíl například od jednotky RegioPanter, nedávno představené na veletrhu v Ostravě, zatím nebylo aktivní. Pokud bychom měli tyto dvě jednotky srovnat po stránce interiérů, pak vítězí jednotka RegioShark po stránce designové i technické a právě představený vozidla na ZŽO - Pesa Link a rovněž zde prezentovaný Elf ukazují, jak vysokou pozici si na poli osobních železničních vozidel Pesa vybudovala, za krátkou dobu od roku 2000, kdy byla privatizována a rozšířila opravárenskou činnost o výrobu železničních vozidel a v roce 2005 i o výrobu tramvají. Od roku 2009 se každým rokem objemy výroby této dynamické společnosti několikanásobně zvyšují. V současnosti zaměstnává zhruba 2700 lidí a a měsíčně vyrobí zhruba 10 – 15 kolejových vozidel, z čehož velké množství produkce vlaků je dodáváno do východní i západní Evropy.
Zdroje: České dráhy, Pesa Bydgoszcz, ŽelPage

Připomínám, že jednotky budou nasazeny na tratích hlavních, celostátních s minimem přejezdů a shnilých stromů v okolí. Traťová rychlost je na nich 60-90 (100 po rekonstrukci) a sklony výjimečně do 12 promile, většinou do 5 promile. Protože ještě před několika lety zde bylo 100% vlaků se špalkovými brzdami, bude toto obrovská kvalitativní změna.
Magnetickou brzdu v tomto případě považuji za zbytečný krám, který provozovatel k ničemu nepotřebuje. Jen by se o něj musel starat a zbytečně pálil naftu.
řada 841 (Stadler), V = 120 km/h
br. režim "P plus Mg" 81 tun, hmotnosti 46 tun (prázdný)/52 tun (ložený) = čili vyjádřeno br. % 176 (prázdný), resp. 155 br. % (ložený)
řada 840 (Stadler), V = 120 km/h
br. režim "R plus Mg" 84 tun, hmotnosti 46 tun (prázdný)/51 tun (ložený) = čili vyjádřeno br. % 183 (prázdný), resp. 165 br. % (ložený)
řada 844 (Pesa alias žralok), V = 120 km/h
br. režim "R"(*) 132 tun prázdný/161 tun ložený, hmotnosti 84,4 prázdný a 86,4 ložený = čili vyjádřeno br. % 156 (prázdný), resp. 186 br. % (ložený)
Co ty čísla říkají ? "Žralok" 844-ka jako vozidlo bez Mg-brzdy dává 186 br. % oproti řadám 840 a 841, který ji mají (!) a navíc ve spojení s nezapočitatelnou ep-brzdou jednotka dosahuje v režimu R[ep] 169 resp. 204 br., což je brzdná dráha z rychlosti V = 120 km/h rovných 425,0 m (pokud dobře počítám) = proti STADLERUM 840/841 hodnota "z jiného světa":-)
Čili bezpečnější z pohledu síly brzdy je žralok než cokoliv jiného:-)).
Nuže dál:
Mg-brzda může být fyzicky umístěna na podvozku pouze za situace, že:
a) je tam fyzicky pro ni místo - spouštěcí rám s magnety se tam prostě vleze
b) silově není problém s přenosem brzdné síly mezi rámem Mg-brzdy a rámem podvozku
Vozy, které mají podvozky Goerlitz V v jakékoliv variantě z těch, co byly vyrobeny nebo se obecně na vozech vyskytují (tj. včetně verzí s kotoučovou brzdou alá reko Dunakeszi) nesplňují, pokud vím bod a) a ani bod b). Body a) a b) splňuje verze Goerlitz VI-Mg = čili verze s magnety a špalkovou brzdou.
Vozy, vystrojené podvozky Goerlitz GP 200S (= S značí Scheibenbremse = kotoučová brzda) jsou vozy, kde Mg-brda je standardní součástí podvozku dle příslušného typového výkresu, čili pokud tam aktuálně není osazena, tak není problém ji dodatečně osadit.
A co z toho plyne v praxi:
a) řady ARmpee, Bdmpee, Bbdgmee = podvozky GP 200S = v rámci reko není problém Mg-brzdu dodatečně osadit
b) vozy WRmee814, WRmee816 = Mg-brzdu nelze osadit ani v rámci reka, jdou ale např. vyměnit špalky za kotouče apod.
Vše.
OT: Na interiéru 7eV je krásně vidět na totální nevkus a fanatické prosazování jen trojice barev (bílá a dvě modré) Přitom stačí dát na stěnu kus lamino desky, zvolit barevně neutrální potah sedadel, k tomu tmavé lino (či koberec) a nasvícení halogenovýma bodovkama. LE ani RJ nemají interiéry vykládané mahagonem a na záchodě prkénko z ryzího zlata, jen vědí, co se lidem (rozuměj většině cílových zákaznáků) líbí...
http://www.youtube.com/watch?v=cmWas_m2G7I&feature=g-upl
Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.
- dopisovatel nebo člen ŽP,
- editor nebo admin ŽP
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
