..: Fotoškola - Editace podexponované fotky v zataženu - video :..

Vážení přátelé, uživatelé galerie, jste-li pravidelnými čtenáři tohoto portálu, zajisté vám neunikl seriál článků Fotoškoly, kde se snažím popsat základní i pokročilou problematiku fotografování železnice a v několika dílech i ukazuji nějaké editační postupy. Po spoustě psaného textu a vložených obrázků statických bych vám dnes chtěl předložit nový díl Fotoškoly s obrázky pohyblivými a textem mluveným.

Před deseti lety jsem zveřejnil díl s názvem Vrstvy a výpaly, na který později navázalo pokračování Zatažené oblohy. Oba se vlastně týkají téhož - editace fotky tak, aby nějaká její část, která by při plošné editaci šla do tzv. výpalu, byla pomocí editačních postupů selektivně upravena tak, že do výpalu nejde. V tomto videu ukazuji kombinaci editačních postupů z obou článků tak, aby původně podexponovaná fotka vypadala ve výsledku pěkně, s přiměřeně světlou krajinou a nevypálenou oblohou. Samotné video trvá 19 minut protože popisuji jednotlivé kroky, co to dělám, proč to dělám a co to dělá na fotce. Když bych stejnou editaci prováděl bez obsáhlého popisování, trvala by necelé čtyři minuty.

Těším se na vaši zpětnou vazbu.

Video editace fotky pod zataženou oblohou - hektor v Chroustově 

Předchozí díly fotoškoly

Autorský text.


Chary Poslat mail autorovi | 13.5.2020 (8:00)
Zusammenhängende Nachrichtenopen/close

Weitere von ŽelPage

Weitere aus Česká republika (celá)


01.04.2024 (12:07)  
Který díl Fotoškoly vám přinesl nejvíce užitečných informací?
Editor oder ŽP Admin Chary  mail  
14.05.2020 (10:21)  
Zpřesnit okraje používám (např. ve článku zatažené oblohy), ale tady jsem to nechtěl ukázat. Protože tím gumovaným přechodem přes horizont se zmenšil světelný kontrast mezi hranou oblohy a hranou lesa. Zpřesnit okraje je super, když máš relativně nečlenité pobřeží a/nebo malý světelný rozdíl.
Registrierter Benutzer malard  mail  
14.05.2020 (9:49)  
Video velmi zajímavé. Já třeba gumu vůbec nepoužívám, všechno dělám pomocí funkce "Zpřesnit okraje". Pro zajímavost zkusím natočit vlastní video. :)
13.05.2020 (10:49)  
Dobrý. Máme ale malinko odlišný postup:
Na selekci oblohy nikdy nepoužívám kouzelnou hůlku. Masky též nepoužívám.
Použiju konverze z RAWu, tedy + EV / - EV (- jasy, někdy i stažení modré v obloze aby vynikla), pak to rovnou odgumuju. Přechody dělám nastavením tvrdosti a účinnosti gumy. Takle si mohu nadělat víc konverzí z RAWu a progumovat. Hodně používám právě vícenásobné konverze s tím, že si v RAW konvertoru nastavím parametry co nejvhodněji pro každou vrstvu (spodek, obloha, středy), to považuju za důležité. V RAW mám prostě nejlepší kotnrolu nad parametry expozice. Kdo fotí do jpg, o hodně se připraví. ;)
Jinak RAW konvertor má ještě řadu dalších parametrů, které používám. To už ale asi není tématem tohoto článku..

Kommentare äußern den Ansicht der Leser.
ŽelPage übernimmt keine Haftung für deren Inhalt.

- Korrespondent oder ŽP Mitglied, - Editor oder ŽP Admin

Kommentar hinzufügen
Kommentare dürfen nur registrierte Benutzer senden.
Bevor Sie Kommentieren, melden Sie sich bitte an oder registrieren Sie sich.
Anmelden
 
 
  
 
   Registrieren

© 2001 - 2024 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko