Moravskoslezský kraj - 20. listopadu byla slavnostně zahájena další koridorová stavba na trati 320: úsek Bystřice nad Olší - Mosty u Jablunkova, státní hranice. Je součástí III. tranzitního koridoru vedoucího od hranic se Slovenskem přes Mosty u Jablunkova, Dětmarovice, Ostravu, Přerov, Olomouc, Českou Třebovou, Prahu, Plzeň a Cheb až na státní hranici s Německem. „Slezská část III. železničního koridoru je velmi důležitá z hlediska České republiky i východní Evropy. Dnes zahájený úsek výstavby měří sice jen necelých 20 km, ale na stavbaře čeká velmi náročný terén Beskyd," řekl Jan Večeřa, generální ředitel investora stavby - Správy železniční dopravní cesty.
Stejně jako u ostatních koridorových tratí, i zde je důvodem optimalizace zvýšení maximální traťové rychlosti ze současných 100 až na 160 km/h. Budovaný úsek leží mezi km 286,539 do km 305,807 tratě 320 a nachází se na něm tři železniční stanice - Mosty u Jablunkova, Jablunkov-Návsí, Bystřice nad Olší - jako i tři zastávky - Mosty u Jablunkova zastávka, Bocanovice a Hrádek ve Slezsku. Součástí projektu je i tunel mezi stanicemi Mosty u Jablunkova a sousední zastávkou ve stejné obci. Bude mít dva samostatné tunelové tubusy pro jednotlivé traťové koleje. V optimalizovaném úseku se v současnosti nachází 15 úrovňových přejezdů. Kromě nezbytných oprav železničního spodku a svršku bude rovněž renovováno trakční vedení, které již nevyhovuje současným požadavkům; dále modernizováno zabezpečovací zařízení; bude rekonstruováno 22 mostů a čtyři nové budou postaveny. Navíc zde vyroste pět nových podchodů, šest lávek a řada dalších prvků, jako přístřešky pro cestující a protihlukové stěny. Všechny železniční stanice a zastávky budou vybaveny zvýšenými nástupištěmi (550 mm nad temenem kolejnice) pro pohodlnější nástup a výstup cestujících. Samozřejmostí budou také bezbariérové přístupy pro osoby se sníženou pohyblivostí a nové informační systémy. Specifikem a měřítkem náročnosti pro tuto stavbu bude i to, že trať prochází chráněnými oblastmi s přirozenou akumulací vod na Jablunkovsku a v Beskydech, a zároveň bude v budoucnosti tvořit hranici Přírodního parku Slezské Beskydy.
zdroj:silnice-zeleznice.cz

pomíjím želelezniční, ale generální ředitel investora stavby - Správy železniční dopravní cesty se jmenuje Jan Komárek...
Pro cestující veřejnost optimalizovaná trať přinese vyšší standard služeb nabízených Českými drahami, který se projeví zejména vyšším stupněm bezpečnosti, pohodlí a rychlosti dopravy (výjimku tvoří úsek mezi žst. Karviná a louky nad Olší, kde trať prochází poddolovaným územím).
Železniční stanice
Budou řešeny úpravy následujících železničních stanic :
• Po dohodě s O 16 GŘ Praha a OPŘ Ostrava budou zrušeny stávající železniční zastávky Ro-pice a Louky nad Olší
• Nově bude vybudována železniční zastávka Třinec město s úplným vybavením cestujících
Dle rozhodnutí odboru 16 GŘ ČD Praha budou všechny vlaky kategorie IC, EC zastavovat z frekvenčních důvodů v žst .Český Těšín ( přípoje z Polska,Havířova a Frýdku – Místku), vybrané vlaky této kategorie i v Karviné a v nově vybudované železniční zastávce Třinec město. Časový horizont reali-zace 2007-2010. Celkové investiční náklady činí 11,423 mld.Kč
Trať č. 320 Optimalizace poddolované části tratě
Odhadované náklady 500 mil. Kč. V rámci modernizace III. železničního koridoru bude trať upra-vována pouze na rychlost 60km/hod proti současným 50km/hod (dříve 30km/hod), protože v úseku od km 326,300 do km 331,700 nebudou v době výstavby v letech 2007 až 2010 zcela doznělé důlní vlivy. Z toho důvodu je nutno ve výhledu uvažovat s dodatečnými úpravami tratě protože zde bude skokově omezena traťová rychlost z okolních 120 až 160km/hod na 60km/hod.
Navždy ne, předpoklad je 10 roků po ukončení těžby pod tratí, ale zatím se furt těží. A týká se to jenom úseku karviná-Darkov - Louky, jinde se trať nepropadá.
Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.
- dopisovatel nebo člen ŽP,
- editor nebo admin ŽP
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
